Płaskie kolektory słoneczne.
Płaski kolektor cieczowy składa się z czterech podstawowych elementów:
a) absorbera energii słonecznej – tj. głównego elementu kolektora, wykonanego z metalu dobrze przewodzącego ciepło: najczęściej jest to miedź lub aluminium, pokrytego substancjami mającymi zwiększyć współczynnik absorbcji, tworzącymi jego powłokę. Taką warstwą może być powszechnie stosowany chrom galwaniczny lub wysoko selektywne warstwy związków tytanu.
b) wymiennika ciepła – najczęściej jest to rurka miedziana ułożona w tzw. serpentynie, przylutowana do powierzchni absorbera. Im większa jest powierzchnia styku rurki z absorberem tym sprawność kolektora jest wyższa.
c) szyby solarnej (przeźroczystej pokrywy) – wykonanej ze szkła o niskiej zawartości tlenków żelaza i przez to wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych, bądź też z odpowiednio dobranych i zespolonych w podwójną warstwę tworzyw sztucznych.
d) izolacji i obudowy – które minimalizują straty ciepła do otoczenia. Jako izolator stosuje się głównie wełnę mineralną lub poliuretan.
Zaletą kolektorów płaskich jest prosta konstrukcja i brak elementów które mogły by się uszkodzić w trakcie użytkowania oraz bardzo wysoka sprawność w okresie letnim.
Wadą kolektorów płaskich jest stosunkowo niska sprawność w okresie zimowym ale w naszym klimacie w okresie zimy i tak musimy korzystać z dodatkowych źródeł energii.
Płaskie kolektory słoneczne dobieramy zawsze do potrzeb klienta na indywidualne zapytanie ofertowe.
Zapraszamy do kontaktu!