Kolektory słoneczne powietrzne czyli ciepłe powietrze z energii słonecznej.

Doskonale wiemy, że nieogrzewane i nie wietrzone budynki po okresie jesienno zimowym są bardzo nieprzyjemne. Brak ogrzewania i wietrzenia powoduje, że powietrze jest nieświeże, wilgotne i ma nieprzyjemny zapach. Powrót wiosną lub latem do takiego budynku wiąże się z szeregiem nieprzyjemności i kosztów. Budynek trzeba osuszyć i dokładnie wywietrzyć. Często meble, tapety, wykładziny i inne wyposażenie są w złym stanie. Dlatego wymyślono Kolektory Słoneczne Powietrzne – jest to trochę rozwiązanie egzotyczne i dedykowane do raczej wąskiej grupy odbiorców. Jest to idealne rozwiązanie dla domków działkowych i letniskowych, altan, magazynów, piwnic, garaży, obiektów sakralnych, kontenerów mieszkalnych, budynków handlowo – usługowych, szklarni, suszarni zbóż i innych obiektów wymagających dogrzewania. Kolektor słoneczny powietrzny jest połączeniem panela fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym i służy do podgrzania powietrza jakie wchodzi do budynku. Panel ten pod wpływem słońca sam wytwarza napięcie do zasilania wentylatora który to załączą się automatycznie, nawiewając świeże, ogrzane powietrze poprzez słońce padające na płytę kolektora. Ciepło nie jest tutaj magazynowane ponieważ ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, czyli ciepło jest jak tylko świeci słońce. Powietrze nawiewane jest do budynku za pomocą kanału elastycznego, łączącego kolektor z ogrzewanym pomieszczeniem.
Powietrze zasysane z zewnątrz jest ogrzewane nawet o 40°C i nawiewane do środka budynku. Wilgotne i nieświeże powietrze w budynku wymienione zostaje na świeże i ogrzane. Im mocniej świeci słońce tym szybciej pracuje wentylator. Zmniejszając strumień przepływu świeżego nawiewanego powietrza, zwiększamy jego temperaturę. Dzięki temu rozwiązaniu możemy całkowicie wyłączyć napięcie elektryczne zasilające budynek w okresie naszej nieobecności.
Kolektory te można montować pionowo lub poziomo na południowej stronie budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na drzewa, budynki lub inne wysokie obiekty, które w okresie zimowym mogą rzucać cień na nasz kolektor. Jest to niestety rozwiązanie dość drogie i dedykowane raczej do pomieszczeń w których większą część roku nikt nie przebywa i w naszej szerokości geograficznej ekonomicznie nieopłacalne.