Inteligentne ogrzewanie.

Często projektując dom i jego instalacje skupiamy się na oszczędności, które może nam przynieść ekonomiczny sposób budowy. Zwracamy uwagę na to jak docieplone są ściany, dach, okna. Dobieramy rodzaj ogrzewania i grzejników, natomiast rzadziej zastanawiamy się na późniejszą eksploatacją i utrzymaniem budynku. Niestety człowiek jest najbardziej zawodnym ogniwem w tej doskonałej konstrukcji. Bo cóż z tego, że mamy dobrze izolowany dom, najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie kocioł , ładne i funkcjonalne grzejniki, jeżeli ogrzewamy „pełną parą” pomieszczenia, których nie używamy lub dom w którym nikogo nie ma.
W typowej instalacji grzewczej, niezależnie od rodzaju ogrzewania czy to będzie np. węglowe, gazowe, olejowe, elektryczne czy z odnawialnych źródeł energii, zawsze powstają straty energii wynikające ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Dzięki niezależnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu możemy zaoszczędzić ponad 30% energii. Te problemy możemy rozwiązać stosując automatykę znaną w Inteligentnych Domach, która zrobi wszystko, aby nasze koszty spadły do minimum, zachowując przy tym najwyższy komfort cieplny, oraz minimalizując nasz udział przy obsłudze.
A zatem inteligentne ogrzewanie to takie które będzie kontrolowało temperatury we wszystkich pomieszczeniach naszego domu i samoczynnie regulowało temperaturę tak aby domownicy odczuwali pełen komfort a zarazem ograniczając do minimum straty. Rozwiązania tradycyjne skupiają się wyłącznie na urządzeniach przetwarzających paliwo na energię cieplną, oraz na urządzeniach wykonawczych (grzejniki), ogrzewających pomieszczenia. Jednakże pomijają fakt gospodarowania „ciepłem”.
Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę niezależną od warunków zewnętrznych czego się nie da osiągnąć metodami tradycyjnymi sterowania. Inteligentne ogrzewanie bierze na siebie całą odpowiedzialność za takie zarządzanie i gospodarowanie ciepłem, aby koszty były najniższe, komfort najwyższy, a wszystko to bez najmniejszej ingerencji z naszej strony. Jeżeli np. domownicy są poza domem, po co marnować energię cieplną? Gdy wyjdziemy na dłużej lub w porze nocnej temperatura obniży się o kilka stopni w całym domu. Obniżenie temperatury o 1 st. C równa się 6% oszczędności energii.
Obecność funkcji logicznych w systemie inteligentnego ogrzewania pozwala np. włączyć podgrzewanie schodów wejściowych, gdy jest mróz i pada śnieg, by przeciwdziałać ich oblodzeniu i poślizgnięciu domowników. Większość czujników zabudowanych w naszym domu może być wykorzystanych zarówno do systemów bezpieczeństwa, oświetlenia jak i ogrzewania. Np. czujnik ruchu sprawdzi że nikogo niema w pokoju, zgasi światło, obniży temperaturę a zarazem będzie chronił pomieszczenie przed nieuprawnionym wejściem. Obecnie na rynku wiele firm proponuje zastosowanie układów telemetrii i sterowania bezprzewodowe co bardzo ułatwia ich integrację z istniejącymi systemami a przede wszystkim instalację bez potrzeby układania tras kablowych i dokonywania remontu w całym mieszkaniu. Internet bezprzewodowy jest już powszechny a jeszcze niedawno wykonanie specjalnej instalacji było niezbędne.