Oto jest pytanie, na które nie da się odpowiedzieć krótko. Pamiętamy jeszcze z czasów pochodów 1-majowych promowane akcje typu „zgaś światło” – skutek takich akcji był odwrotny od zamierzonego, bo oszczędność zaczyna się już w fazie projektowania pomieszczeń, doboru wielkości otworów okiennych, świetlików, przeszklonych drzwi i innych otworów umożliwiających oświetlenie pomieszczenia światłem dziennym naturalnym. Dynamiczny rozwój techniki oraz źródeł światła sprawia, że możliwości mamy coraz większe i spokojnie możemy zaoszczędzić nawet 300 zł w skali roku pamiętając o kilku wskazówkach:
Zamontuj żarówki energooszczędne. Żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii od tradycyjnych żarówek, ponadto żywotność ich jest ok. 10 razy dłuższa ale pod warunkiem, że będziemy je właściwie użytkować. Ważne jest, aby żarówki energooszczędne montować w pomieszczeniach w których światło pali się w sposób ciągły. Nie należy ich montować w pomieszczeniach, gdzie światło włączamy i wyłączamy kilkanaście razy dziennie np. w łazience. Obecnie dynamicznie rozwija się technologia LED a cena tych żarówek ciągle spada gdyż jest ona sztucznie utrzymywana dla podniesienia zysków producentów. Żarówki LED mają bardzo mały pobór prądu bo ok. 10 razy mniej od tradycyjnej żarówki a żywotność jej jest liczona w latach.
Wyłączaj z gniazdka niektóre urządzenia – takie jak telewizor, radio, DVD lub video, ładowarkę do telefonu. Nawet wyłączne (na tzw. Stand-by -czuwanie) potrafią one zużywać od kilku do kilkudziesięciu Watów energii. Taka sama sytuacja dotyczy innych urządzeń. Większość urządzeń elektrycznych ma wbudowany transformator obniżający napięcie który jest cały czas zasilany i pobiera energię z sieci nawet jak jest wyłączone urządzenie. Aby się o tym przekonać wystarczy dotknąć ręką obudowy urządzenia niepracującego i wyczuć ciepło oddawane do otoczenia.
Wyłączając te urządzenia z gniazdka na noc, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100zł rocznie.
Ponadto starajmy się wstawiać pranie tylko wtedy, gdy pralka jest całkowicie wypełniona. Pralka pobiera do prania zimną wodę i musi ją nagrzać do odpowiednią temperaturę. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
Starajmy się prasować większą ilość rzeczy na raz aby wykorzystać temperaturę rozgrzanego już żelazka. Nie ustawiajmy lodówki na maximum chłodzenia. No i oczywiście komputer jest on energochłonnym urządzeniem, a biorąc pod uwagę czas jego włączenia w ciągu dnia nawet jak nikt z niego nie korzysta daje naprawdę duże możliwości zaoszczędzenia energii. Oczywiście jak ze wszystkim tak i z oszczędzaniem nie można przesadzać ale powinniśmy mieć chociaż świadomość ile urządzeń elektrycznych w naszym domu napędza 24 godziny na dobę nasz licznik energii elektrycznej.