Inteligentny dom (budynek) to taki który jak sama nazwa wskazuje potrafi samodzielnie podejmować pewne decyzje co do pracy zainstalowanych urządzeń wewnątrz i na zewnątrz budynku tak aby nam się żyło łatwiej, wygodniej i oszczędniej. Według danych podawanych w literaturze fachowej taka inwestycja powinna się zwrócić już po 3 latach. Ze względu na zastosowanie bardzo rozwiniętej elektroniki takie systemy zaczęły powstawać dopiero w latach 70-tych XX wieku. Inteligentny budynek, posiada system czujników i detektorów oraz jeden centralny komputer do zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do poprawy funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji. System inteligentnego budynku nie może wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.
Dodatkowo inteligentny budynek, powinien dostosowywać się do każdego spośród jego użytkowników z osobna. Przykładowo, gdy system stwierdzi (m.in. za pomocą czujnika ruchu), iż użytkownik przebywający w danym pomieszczeniu śpi, wygasza w tym pomieszczeniu światło. Inaczej może być dla innego użytkownika , który woli spać przy zapalonym świetle, więc system pozostawia w tym pomieszczeniu światło zapalone lub lekko przyciemnione. Nie wszystkie systemy inteligentnego budynku dysponują możliwością personalizacji swoich reakcji, gdyż wiązałoby się to ze zintegrowaniem skomplikowanego, a przede wszystkim drogiego, systemu kamer i rozpoznawania osób. System Inteligentnego Domu pozwolia zarządzać między innymi:
Oświetleniem domowym, basenowym, ogrodowym, ogrzewaniem, urządzeniami ogrodowymi, bramą wjazdową, garażową, furtką, żaluzjami, roletami, instalacją alarmową, kontrolą dostępu, sprzętem RTV, AGD, kinem domowym, klimatyzacją, wentylacją, nawilżaczami, zasilaniem awaryjnym. Dosłownie wszystkim co zasilane i sterowane jest elektrycznie. Jedynie wyobraźnia użytkownika jest wyznacznikiem zasięgu systemu inteligentnego domu.
Dzięki inteligentnemu domowi możemy zapomnieć o wykonywaniu pewnych czynności. Urządzenia, którym zlecimy określone zadania, będą je wykonywać regularnie, wtedy, kiedy będzie to potrzebne np.: ogrzewanie będzie się załączać samoczynnie przed przyjściem do domu utrzymując wskazaną temperaturę w określonym pomieszczeniu, żarówki będą się świeciły tylko wtedy, kiedy będą miały, dla kogo.
Głównym celem Inteligentnego Domu jest wyeliminowanie strat, czyli obniżenie kosztów eksploatacji budynku oraz zwiększenie komfortu życia domowników.
Na przykład symulacja obecności domowników sprawi, że nasz dom będzie „żył” tak, jakby był zamieszkiwany. Komputer pamięta sceny z ostatnich 7 dni i będzie je odtwarzał podczas naszej nieobecności.
Nie ma znaczenia czy właśnie jesteśmy w pracy czy na wakacjach. Zawsze pozostajemy w stałym kontakcie z domem. O każdej zmianie systemu będziemy powiadomieni sms-em, a poprzez internet zobaczymy co dzieje się wewnątrz. Obecnie powstaje coraz więcej urządzeń którymi możemy zarządzać bezprzewodowo np. dzwonek do drzwi, co sprawia, że coraz powszechniej i chętniej stosujemy te usprawnienia w naszych mieszkaniach bez potrzeby dokonywania zmian w instalacji elektrycznej.