Energooszczędne źródła światła.

Jak już pisaliśmy w ostatnim artykule, oświetlenie odpowiada aż za 19% zużycia energii elektrycznej na świecie. Dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi i zastanowić się co my możemy zrobić oraz co współczesny rynek produktów oświetleniowych ma nam do zaoferowania. Ogromne możliwości zmniejszenia kosztów funkcjonowania naszych domów i mieszkań dają nowoczesne źródła światła. Oferta producentów źródeł światła jest bardzo duża. Wybierać można między mocami, kształtami, stosowanymi rozwiązaniami technicznymi, stopniem energooszczędności czy po prostu… cenami. Na rynku znajdują się produkty, które dzięki swojej uniwersalności pasować będą praktycznie do wszystkich opraw. Oto kilka przykładów takich rozwiązań:

Świetlówki kompaktowe
Jednymi z najbardziej energooszczędnych źródeł światła w ofercie producentów są świetlówki kompaktowe. Pozwalają one ograniczyć zużycie energii (i opłaty za nią) aż do 80% w stosunku do żarówek tradycyjnych. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe – funkcjonują od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Dzięki temu zakup i ich eksploatacja zwraca się bardzo szybko. Dodatkowym potwierdzeniem ich wysokiej jakości jest gwarancja jaką objęte są świetlówki kompaktowe i mogą mieć aż 5-letnią gwarancję. Dodatkową innowacją zastosowaną w tych najlepszych jest technologia „quick start” zapewniająca natychmiastowy zapłon i szybkie osiągnięcie pełnego strumienia świetlnego, co było bolączką pierwszych świetlówek kompaktowych. Świetlówki są droższe niż inne źródła światła, ale koszt ich zakupu zwraca się bardzo szybko.

Żarówki halogenowe
Inną propozycją energooszczędnych źródeł światła są żarówki halogenowe. Dzięki zastosowanej najnowocześniejszej technologii m.in. wykorzystaniu ksenonu jako gazu wypełniającego, zdeklasowały pod względem trwałości i zużycia energii tradycyjne rozwiązania. Można nimi zastąpić klasyczne żarówki jak i żarówki halogenowe osiągając oszczędności energii do 30%. Współczesne żarówki halogenowe dzięki swemu kształtowi i trzonkowi z gwintem E27 mogą bezpośrednio zastąpić klasyczne żarówki znane powszechnie w naszych domach. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) niż tradycyjne źródła światła i generują oszczędności w wysokości 30%. Jeżeli pomnożymy te oszczędności przez ilość opraw, w których je zastosujemy możemy spodziewać się bardzo wymiernych korzyści.

Żarówki LED
czyli Light Emitting Diode – bezsprzecznie w chwili obecnej najlepszy pomysł na energooszczędność. Te małe żaróweczki, zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że w dzisiejszych czasach, nie sposób nie natknąć się na nie co najmniej kilka razy dziennie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, dużej energooszczędności, długiej żywotności oraz prostoty technologicznej, wykorzystywane są zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w zastosowaniach domowych i dekoracyjnych. Podsumujmy teraz jakie korzyści wynikają z użytkowania żarówek LED: duża wytrzymałość, energooszczędność, żywotność, niewielkie oddawanie ciepła (przypomnijmy, że w zwykłej żarówce aż ok. 70% energii tracone jest na ciepło), odporność na wibracje oraz warunki atmosferyczne, łatwo poddaje się wzornictwu, miniaturyzacja, wszechstronne zastosowania. Diody LED nie posiadają żarnika dzięki czemu są zarówno trwalsze niż zwykłe żarówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojedyncza dioda jest w stanie świecić nawet 100,000 godzin co oznacza, że gdyby palić ją przez 10 godzin dziennie, starczyłaby na 22 lata! Oczywiście, ze względu na swoją budowę, zużywają też znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki a są w stanie wyemitować porównywalną ilość światła.

Czystsze środowisko, komfort użytkowania i przede wszystkim mniejsze rachunki za prąd możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu nowoczesnych źródeł światła, tylko ta cena jaką trzeba zapłacić w sklepie. Dlatego najlepiej dokonywać zakupu i wymiany żarówek sukcesywnie, zaczynając od tych pomieszczeń gdzie najdłużej przebywamy a nie odczujemy tego wydatku tak dotkliwie.